John van Haasteren

Kdo je Jan van Haasteren?
Jan van Haasteren je současným ilustrátorem hlavolamů Jan van Haasteren, které vydává Jumbo. Jan se narodil v Schiedamu 24. února 1936. Známý je mimo jiné baron van Tast a Tinus Trotyl. Je (s dalšími 3 umělci) součástí Studio Jana van Haasterena.

Abych získal ještě více informací o Janu van Haasterenovi, kdo to byl a co dělal, zařadil jsem následující text kurzívou z Wikipedia zkopírováno:
Životní cyklus
Van Haasteren vyrostl v Schiedamu, kde se na Řemeslné škole vyučil malířem domů. Poté odešel na Akademii výtvarných umění v Rotterdamu, kde na radu svého otce absolvoval kurz Publicita a reklama. Po vzdělání pracoval jako asistent Loeka van Deldena na komiksu Smidje Verholen. V letech 1962 až 1966 pracoval v Toonder Studios, zpočátku v oddělení kreslených filmů. Od roku 1963 pracoval jako karikaturista především na komiksech Kappie, Tom Poes a Hiawatha. V roce 1966 se van Haasteren na krátkou dobu přestěhoval do studia Joopa Geesinka, kde pracoval na seriálu Rick de Kikker. Poté pracoval jako freelancer mimo jiné pro Toonder. Od té doby však byla v popředí jeho vlastní tvorba. Se scenáristkou Patty Kleinovou, se kterou často spolupracoval, natočil komiks Bartje en Opa. Spolupráce pokračovala, mimo jiné, Sjaak a Oom George pro KRO Studio a Erik en Opa, nová verze Bartje a Opa, která se objevila v Jippo od roku 1975.

Komiks
Od roku 1972 kreslil Baron van Tast pro Pepu se scénáři Renée van Utteren, Lo Hartoga van Bandy, Fritse van der Heide a Patty Klein. V Pepovi se objevil i gag strip Voortvluchtig. V Kačerovi Donaldovi se objevil Ketelbinkie, jehož autory jsou Wim Meuldijk a Ome Arie. Od roku 1974 podle scénáře Philipa Sohiera kreslil pro Sjors strip Tinus Trotyl, který měl pokračování v Eppu od roku 1975, pro nějž nakreslil také De Stuntels spolu s Toonem van Drielem. V Eppo To Be Continued publikoval komiks Brian en de brainbox, který napsal David Ireland. Vydal také mnoho samostatných komiksů v De Vrije Balloen, mimo jiné pod pseudonymy Harold Hurry a Jean Pion. Pro výrobce her Jumbo nakreslil velké množství skládaček.

puzzle
V posledních letech se Van Haasteren společně s Robem Derksem a Dickem Heinsem soustředí především na velké potisky Jumbo puzzle, na kterých se dějí nejrůznější věci. Trochu luštitel okamžitě hledá žraločí ploutev, umělcovu ochrannou známku.

Ocenění
V roce 2006 získal Jan van Haasteren ocenění Bulletje en Boonestaak Scale od Het Stripschap. 26. dubna 2013 byl jmenován rytířem Řádu Orange-Nassau.

Také mnoho užitečných odkazů na této webové stránce o Janu van Haasterenovi:

Níže je uveden souhrn všech biografických údajů Jana van Haasterena

Položka Wat
název John van Haasteren
Profese karikaturista
Současné bydliště Bergen
Žije v provincii Severní Holandsko
Žije v zemi Nederland
Datum narození 24 února 1936
Narozen v Schiedam
Má jako dítě - 1 (dcera) Saskia van Haasteren
Má jako dítě - 2 (dcera) Petra van Haasteren
Sex Muž
Cena Rytíř Řádu Orange Nassau
Kolega ve Studiu van Haasteren Robert Derks
Kolega ve Studiu van Haasteren Dicka Heinse
rodinné jméno z Haasteren
Je část Studio Jana van Haasterena
Dělá hádanky pro JUMBO

Čtěte více
Méně čtěte

kreslíř

Rok

  • více Minder

kombinovaná krabice

téma

Vyhledat knihu

  • více Minder

Typ hádanky

Skandinávie

Výročí

Kolekce

loterijní edice

Sdílej tuto stránku!