lepidlo na puzzle

Co je to lepidlo na puzzle?

Lepidlo na puzzle je průhledné lepidlo, které schne čiré. Jedná se o lepidlo, kterým můžete slepit všechny dílky vaší skládačky dohromady. Lepidlo na puzzle se používá k zarámování nebo zavěšení puzzle nebo k jeho postavení na výšku.

V jakých formách lze lepidlo na puzzle koupit?

Ve skutečnosti máte 3 formy, ve kterých si můžete koupit / vyrobit vlastní lepidlo na puzzle:

  1. lepidlo na puzzle připravené k použití v tubě nebo kanystru
  2. lepidlo na puzzle ve formě listů puzzle
  3. lepidlo na puzzle, které si sami vyrobíte; koupíte si pak prášek, ze kterého si lepidlo sami vyrobíte

1. Lepidlo na puzzle připravené k použití v plechovce

Kdy používáte lepidlo na puzzle?

Pravděpodobně víte, že se vám některé puzzle tak líbí, nebo že jste skládání puzzle strávili tak dlouho, že si ho chcete pověsit ve svém domě. nebo že jste například dostali moc pěkné foto puzzle z vaší oblíbené dovolené nebo na něm krásné foto puzzle vašeho manžela či manželky nebo rodiny či přátel. Není nic zábavnějšího, než si jej po složení tohoto puzzle pověsit, abyste jej vždy viděli viset ve svém domě jako druh fotografie.
Lepidlo na puzzle můžete použít, pokud vaše puzzle:
1. Chcete zarámovat
Někde si můžete koupit rám, který má stejnou velikost jako vaše puzzle. Chcete se dozvědět více o zarámování puzzle? Pak si přečtěte moji stránku'rámování puzzle"
2. Chcete si pověsit (bez rámu) na zeď.
To lze provést pomocí tzv rámové věšáky velmi dobře. Přečtěte si prosím stránku 'závěsné puzzle bez rámu".
3. Stačí jej postavit nastojato (například ke zdi na skříni)
V tomto případě můžete svou hádanku slepit a hned ji umístit někam do svého domu. Například by to vypadalo takto:
hlavolam-zavesni-bez-ramu-600-444
Ve videu vám také ukážu, co se dá dělat s lepeným puzzle. Není nutné žádné rámování.

Jak funguje lepidlo na puzzle: máte jakýsi návod na lepidlo na puzzle?

Neexistuje žádný standardní návod na lepidlo na puzzle, ale prostřednictvím fotografií a videí vám ukážu kroky, které jsem provedl při výrobě zarámovaného puzzle pomocí lepidla na puzzle. Popíšu vám kroky, které musíte udělat, abyste slepili (a zarámovali nebo nerámovali) své oblíbené puzzle nebo foto puzzle. Vězte samozřejmě, že už nikdy nemůžete svou hádanku rozložit a znovu ji složit; jednou slepené puzzle nevyjde správně, pokud ho budete chtít znovu rozebrat. Lepidlo pak dílky skládačky více či méně rozbije. SO: Dobře si rozmyslete, jestli to chcete udělat.

Krok 1: Změřte svou hádanku na správnou velikost

Předpokládám, že si své puzzle po nalepení i zarámujete. Pro vhodný rám potřebujete znát rozměry vašeho puzzle. Doporučení: pokud máte puzzle 50×70, koupíte si rám puzzle 50×70. S vědomím, že malá hrana vašeho puzzle bude umístěna pod rámem puzzle. Pokud chcete vidět konkrétní příklad tohoto, pak se podívejte na seznam hlavolamů, který jsem vybral pro foto hlavolam HEMA o rozměrech 50 × 70. Velikosti vašeho puzzle jsou často na vnější straně krabice a můžete jistě předpokládat, že tyto velikosti jsou správné. Nemusíte to měřit, ale pokud jste na pochybách, udělejte to přesto 🙂 Jako příklad velikosti 3 puzzle od 3 různých značek:
rámování-puzzle-1000-dílků-různé-velikosti-puzzle-600-444
Chcete znát rozměry všech druhů hlavolamů? Podívejte se na naši stránku o 'Rozměry hádanky"

Krok 2: Ujistěte se, že ve vašem puzzle nejsou žádné hrbolky

Pro jistotu po svém puzzle velmi dobře přejíždějte rukou, aby do sebe všechny dílky dobře zapadaly a žádné dílky nevyčnívaly.

Krok 3: Přibalte pod puzzle fólii nebo pečící papír

Pokud se chystáte lepit, nezapomeňte pod puzzle něco dát. Doporučuji alobal nebo pečící papír nebo např. plast. Dělal jsem to sám s pergamenovým papírem. Vězte, že pokud budete své puzzle lepit, lepidlo půjde i vedle vašeho puzzle a skončí tedy na povrchu, na kterém se puzzle nachází. Podívejte se na můj příklad, použil jsem 8 listů pergamenového papíru pro své 1000dílné foto puzzle:
Připravte si pečicí papír na orámování puzzle s lepidlem na puzzle

Krok 4: Posuňte puzzle na pečicí papír nebo fólii

Není to snadná práce, protože jak dostat své puzzle na pečicí papír? V mém případě jsem již vložil foto puzzle do puzzle rámu. V důsledku toho už ležel na tvrdé kartonové zadní straně rámu puzzle. Můžete však vidět, jak se mi podařilo nasunout puzzle na zadní stranu tvrdého kartonu: To nebylo snadné! Pokud se vám to povedlo, bude to od nynějška o něco jednodušší, protože váš hlavolam je již na tvrdém kartonovém povrchu. Tento kartonový povrch včetně puzzle pak položíte na pečící papír:
Puzzle-rámování-s-puzzle lepidlo-puzzle-na-pečící papír

Krok 5: Lepidlo na puzzle dobře protřepejte

Obvykle je to uvedeno na lepidle na puzzle, které jste si koupili, ale téměř vždy je dobré tubu protřepat. Podívejte se také na další video, kde na obyčejném papíře ukážu, jak funguje tuba s lepidlem na puzzle. V tomto případě se jedná o tubu lepidla na puzzle od Ravensburger, která obsahuje i houbičku:

Krok 6: Naneste lepidlo na puzzle

Lepidlo na puzzle se dodává v tubě a obvykle je v horní části tuby nějaká houba. To je velmi jednoduché a pohodlné. Pokud náhodou na lepidle puzzle nemáte houbičku, použijte houbičku, kterou koupíte v mnoha obchodech. Lepidlo na puzzle, kde na tubě NENÍ houbička, je například lepidlo Collall Puzzle. Je to velmi vzrušující okamžik, zvláště pokud to děláte poprvé. Lepidlo je potřeba namazat na tu stranu puzzle, kde vidíte obrázek. NEPOMAZEJTE tedy lepidlo na bílou/šedou zadní stranu puzzle.
Protože musíte mít trochu pocit, kolik lepidla nanést na puzzle. Pár tipů:

  • Ujistěte se, že jste také dobře přilepili rohové kusy
  • Dbejte na to, aby se lepidlo dobře dostalo mezi dílky skládačky, ale dávejte pozor, abyste na skládačce neudělali „velké skvrny“
  • Určitě se doporučuje puzzle 2x namazat lepidlem na puzzle. Po 1 aplikaci počkejte 1 hodinu, aby lepidlo řádně zaschlo. Poté můžete aplikovat podruhé.

Natočil jsem video, abyste viděli, jak funguje pomazání puzzle lepidlem na puzzle. Dal jsem to sem poprvé:

Krok 7: Nechte puzzle dobře zaschnout poté, co ho 1x rozetříte

Pokud nevíte, jak dlouho nechat puzzle zaschnout, nechte ho schnout alespoň 2 hodiny! Zda je lepidlo již zaschlé, je samozřejmě trochu cítit. V každém případě to udělejte. Pak jistě víte, že jste na správném místě.

Krok 8: Namažte hlavolam podruhé a nechte jej znovu zaschnout alespoň 2 hodinu

Všiml jsem si, že po 1x namazání není puzzle ještě pevně uchyceno; dílky skládačky ještě nejsou všechny propojené. Mnozí ano, ale někteří ne. Druhé vtírání zajistí, že je puzzle bezpečně přilepeno.
To můžete vidět v následujícím videu:

Krok 9: Opláchněte houbu z lepidla na puzzle

Nezapomeňte na to, protože pak nebudete moci příště použít své lepidlo na puzzle. Trochu podle toho, jaké lepidlo na puzzle jste použili, ale pokud máte asi 200 ml lepidla na puzzle, můžete s ním slepit asi 5 puzzle po 1000 dílcích. Přičemž můžete předpokládat, že puzzle potřete 2x lepidlem. Pokud houbičku dobře umyjete, na plechovce bude napsáno, že lepidlo na puzzle má po otevření trvanlivost 1 rok (v tomto případě lepidlo na puzzle Ravensburger). Ujistěte se, že plechovku držíte dnem vzhůru, když ji vyplachujete, jinak existuje šance, že během oplachování vyteče lepidlo. Šance není moc velká, ale stát se to může a pak v houbičce ještě nějaké lepidlo zůstane.
Natočil jsem o tom video:

Krok 10: Zda zarámovat nebo zavěsit puzzle

Posledním krokem je přidání puzzle do zakoupeného seznamu hádanek. Puzzle nemusíte lepit na skleněnou desku nebo desku z tvrdého plastu. Hádanka zůstane položená sama o sobě. Puzzle také nemusíte lepit na zadní stranu tvrdého kartonu. Nebo si puzzle zavěste pomocí rámových věšáků na zeď. Pokud si chcete koupit nebo použít rámeček na puzzle, přečtěte si více na naší stránce 'rámování puzzle"
Udělal jsem další video, pokud chcete své slepené puzzle zarámovat do rámu:

Jaké je nejlepší lepidlo na puzzle

Je velmi těžké říci, jaké je nejlepší lepidlo na puzzle. Nejlepší je přečíst si recenze na tomto webu, případně se dobře orientovat na jiných webech a přečíst si recenze i tam. Téměř všechna lepidla na puzzle jsou v plechovkách o objemu 100-250 ml, protože s tímto množstvím můžete často slepit 2-5 puzzle po 1000 kusech. Lepidlo na puzzle se pohybuje v ceně od 7 eur do 20 eur. Často je na dodávku, kolik hádanek s ní můžete slepit.

Koupit lepidlo na puzzle (kde koupit lepidlo na puzzle)

Pokud si chcete koupit lepidlo na puzzle, ujistěte se, že kupujete skutečné lepidlo na puzzle a ne běžné lepidlo. Obyčejné lepidlo se od lepidla na puzzle mírně liší. Na rozdíl od běžného lepidla nanesete lepidlo na puzzle přes obrázek vašeho puzzle a poté je lepidlo na puzzle zcela průhledné a můžete jasně vidět svůj obrázek puzzle. S 'obyčejným' lepidlem toho nedocílíte. Někdy se dá lepidlo na puzzle koupit v hobby obchodech. máte dobré srovnání na různých webech, z nichž toto je jeden. Důležité je především množství lepidla, které potřebujete. Také kvalita. Ale já je tu pro vás otestuji! Cenově není lepidlo na puzzle nic moc, od 7 eur už lepidlo na puzzle máte, což může zahrnovat náklady na dopravu.

Levné lepidlo na puzzle

Pokud chcete koupit nejlevnější lepidlo na puzzle, musíte si prášek, se kterým lepidlo na puzzle vyrobíte, vybrat sami. Už to máte od 5 eur. tedy 1 sáček prášku, kterým slepíte puzzle o 2000 dílcích. myslete na možné náklady na dopravu! V tomto nejlevnějším případě máte 4 gramy prášku, se kterým si sami vyrobíte cca 240 ml lepidla na puzzle. k prášku jednoduše přidáte vodu. A hotovo! Pokud si tento prášek ještě můžete koupit v hobby obchodě, jste úplně levní!

2. Lepidlo na puzzle ve formě archů puzzle: archy lepidla na puzzle

Jedná se o samolepicí lepicí listy. Pak nemáte nic dobrého s lepidlem, které může skončit na vašem povrchu. V tomto případě nelepte lepicí listy na přední stranu puzzle (ten s obrázkem), ale lepicí listy nalepte na zadní stranu puzzle (bílá/šedá strana). Toto je mnohem jednodušší metoda. Pro orientační cenu: na 8 puzzle po 1 dílcích potřebujete cca 1000 listů, pokud máte lepové listy o rozměru 17,7 x 25,4 cm. Tyto listy vás budou stát přibližně 7,90 (listopad 2020). Oproti lepidlu na puzzle nalepíte mnohem méně puzzle. Pokud vám nebude stačit vlepení 1 puzzle, mohou být listy zajímavou možností. V zásadě jsou archy dražší, protože s nimi slepíte pouze 1 puzzle o 1000 dílcích.

3. Lepidlo na puzzle, které si sami vyrobíte: koupíte prášek, ze kterého si lepidlo sami vyrobíte

Můžete také přejít na nejlevnější variantu a vyrobit si vlastní lepidlo na puzzle pomocí práškového lepidla. Do prášku pak přidáte vodu, která vytvoří lepidlo. V zásadě je to nejlevnější řešení, ale stále existují náklady na dopravu. Od listopadu 2020 stojí pytel prášku na výrobu lepidla pro vaše puzzle asi 5 eur. Málo poskytovatelů na to. Podařilo se mi najít pouze 1 nebo 2 poskytovatele, kteří skutečně prodávají „lepidlo na pudrové puzzle“. Existuje samozřejmě celá řada dodavatelů, kteří nabízejí prášky na výrobu vlastního lepidla. Ale vždy bych se rozhodl pro prášek na výrobu skutečného lepidla na puzzle. V opačném případě riskujete, že vaše puzzle bude lepidlem 'znehodnoceno' a to by byla škoda.

Čtěte více
Méně čtěte

Lepidlo na puzzle HEMA 2x30 ML

Chcete zarámovat puzzle? Přečtěte si moji recenzi na lepidlo na puzzle HEMA 2×30 ML

Lepidlo na puzzle Ravensburger Conserver 200 ml

Chcete zarámovat (Ravensburger) puzzle? Přečtěte si moji recenzi na lepidlo na puzzle Ravensburger Conserver

Albert Heijn lepidlo na puzzle 100ml

Chcete zarámovat puzzle? Přečtěte si moji recenzi na lepidlo na puzzle Albert Heijn 100 ML

Clementoni lepidlo na puzzle 200ml

Chcete zarámovat puzzle? Přečtěte si moji recenzi na lepidlo Clementoni 200 ML.

Jumbo lepidlo na puzzle 110ml

Chcete zarámovat puzzle? Přečtěte si moji recenzi na lepidlo Jumbo puzzle 110 ML.

Lepidlo na puzzle Jig Puz 220 ML

Chcete zarámovat puzzle? Přečtěte si moji recenzi na lepidlo na puzzle Jig Puz 220 ML.

Collall lepidlo na puzzle 100 ml

Chcete zarámovat puzzle? Přečtěte si moji recenzi na lepidlo na puzzle Collall 100 ML.

Educa lepidlo na puzzle 250 ml

Chcete zarámovat puzzle? Přečtěte si moji recenzi na lepidlo na puzzle Educa 250 ML.

Lepidlo na puzzle Ravensburger Glitter 100 ml

Chcete zarámovat puzzle? Přečtěte si moji recenzi na lepidlo na puzzle Ravensburger Glitter 100 ML.